URBANOME - Ljubljana Pilot

logo jpg removebg preview

Zdravje, dobro počutje in primernost za življenje v mestih, marec 2021 - februar 2025 

Urbanome je štiriletni projekt H2020, ki se osredotoča na raziskovalna področja, povezana s podnebjem in okoljem ter njunimi medsebojnimi vplivi na zdravje in dobro počutje v urbanih okoljih, s ciljem vzpostaviti skupni okvir EU za celovito ocenjevanje večsektorskih politik v urbanih okoljih, ki podpira pristop SZO "Zdravje v vseh politikah".

 

Urbani kolesarski laboratorij Ljubljana

Urbani kolesarski laboratorij Ljubljana je inovativni projekt občanske znanosti, ki si prizadeva raziskati, kako okoljska onesnaženost vpliva na kolesarje ter kako lahko 'zelene' kolesarske poti pomagajo zmanjšati to izpostavljenost.

 

Posamezniki, ki redno kolesarite v Ljubljani, ste vabljeni k sodelovanju v Urbanem laboratoriju.

 

Od udeležbe lahko pričakujete naslednje:

 

Inovativno sodelovanje: Med dvotedenskim kolesarjenjem po Ljubljani boste opremljeni z okoljskimi senzorji za oceno kakovosti zraka in hrupa. Povabljeni boste k izpolnjevanju vprašalnika, oddaji bioloških vzorcev ter sodelovanju na zanimivih delavnicah. Skupaj bomo pridobili ključne uvide v potencialne zdravstvene koristi uvedbe 'zelenih' kolesarskih poti. Pričakovano je, da kolesarite vsaj 3-krat na teden.

Dobili boste senzorje, ki jih boste nosili med svojimi običajnimi kolesarskimi vožnjami po Ljubljani. Po prvem tednu vas bomo prosili, da prispevate vzorec krvi in urina, namenjen določitvi bioloških pokazateljev oksidativnega stresa in vnetnega odziva. V drugem tednu boste tisti, ki boste želeli, do svojega cilja kolesarili izključno po alternativnih, bolj 'zelenih', poteh. Udeleženke in udeleženci, ki ne boste spremenili svojih poti, boste del kontrolne skupine. Konec drugega tedna vas bomo ponovno prosili, da prispevate vzorec krvi in urina. Po tem boste senzorje vrnili, v zahvalo za vaše sodelovanje pa vam bomo podarili bon za servis kolesa.

 

Soustvarjanje boljših pogojev za kolesarjenje: Kot udeleženka ali udeleženec projekta boste imeli priložnost sodelovati pri oblikovanju inovativnih strategij za izboljšanje urbanih kolesarskih pogojev. Skupaj bomo ustvarili varnejšo in prijetnejšo kolesarsko izkušnjo za vse.

 


Osebna rast in razvoj: Poleg aktivnega prispevanja k boljši kolesarski infrastrukturi v Ljubljani, boste pridobili tudi dragocene veščine in znanja za ocenjevanje lokalnega okolja ter spodbujanje trajnostnega urbanega načina življenja.


Če želite sodelovati ali želite več informacij, izpolnite obrazec:

prijava new pngggg

Vaše sodelovanje je prostovoljno, vendar bo vaš prispevek neprecenljiv. Kolesarite z nami kot del Urbanega kolesarskega laboratorija Ljubljana!

Vabimo vas, da to vabilo delite z drugimi kolesarji v vašem okolju, ki vsaj 3-krat na teden uporabljajo kolo kot prevozno sredstvo in bi želeli prispevati k izboljšanju kolesarske infrastrukture ter vedeti več o stanju okolja.

URBANOME: Ozadje

Družba v evropskih mestih se sooča s številnimi izzivi, kot so telesno in duševno zdravje prebivalcev, socialna neenakost in staranje prebivalstva. Številni okoljski problemi predstavljajo vse večje tveganje za mesta, ki jih je treba obravnavati z inovativnimi rešitvami in uvedbo strategij za preobrazbo v trajnostna in za življenje primerna mesta.

URBANOME sintetizira okoljske, družbene in funkcionalne značilnosti mesta v integrativni analitični okvir, ki olajša prepoznavanje ključnih dejavnikov zdravja in dobrega počutja v mestu. S tem podpira sooblikovanje in preskušanje politik in preventivnih posegov za izboljšanje zdravja in dobrega počutja v mestih prek urbanih življenjskih laboratorijev.

 

URBANOME: Cilj

Splošni cilj projekta URBANOME je spodbujati zdravje, dobro počutje in živahnost v mestih s sistematičnim vključevanjem skrbi za zdravje v mestne politike in dejavnosti mestnih prebivalcev. Temelji na podrobnem in celovitem poznavanju okoljskih dejavnikov zdravja, njihovi prostorski razporeditvi v mestu in njihovem vplivu na različne skupine prebivalstva, ob upoštevanju različnih življenjskih slogov in vedenja. Vključevanje skrbi za zdravje, okoljskih vplivov in socialne pravičnosti v javne in zasebne dejavnosti pomaga pri reševanju različnih mestnih izzivov, zlasti pri krepitvi socialne kohezije in zmanjševanju neenakosti pri zdravstvenih obremenitvah.

 

Financiranje projekta

EU-Commission (Horizon 2020 SC1-BHC, Work Programme 2018-2020)

 

prenos removebg preview

 

 

 

 

SPLETNA STRAN: 

https://www.urbanome.eu/

News

Velo-city 2022

14.6.2022

Ekipa Urbanome na IJS se bo 15. 6. 2022 udeležila dogodka Velo-city, kjer bo vsem sodelujočim predstavljen projekt Urbanom, na katerem lahko sodelujete tudi vi.